Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Spor Ve Elektronik Sigara

0

Spor Ve Elektronik Sigara

Elektronik sigara artık hayatımızın daha önemli bir parçası haline geldi. Kullanıcılarını geleneksel sigaradan uzak tutmayı başaran ve bu ürünlerden uzaklaştıran elektronik sigara giderek sigaranın ve diğer geleneksel tütün ürünlerinin yerini almaya başladı. Elektronik sigaralarla ilgili önemli konulardan bir tanesi de elektronik sigara ve spor alışkanlığı. Spor yapıyorsanız muhtemelen sigara kullanmıyorsunuzdur. Sigara kullanımı akciğerleri büyük oranda tıkar ve nefes almayı zorlaştırır. Bu yüzden sigara kullanırken aynı zamanda spor yapmak veya sigarayı bıraktıktan kısa bir zaman sonra spor ve egzersiz yapmaya başlamak antremanları eziyet haline getirir. Neyse ki elektronik sigara kullanmak gibi bir alternatifiniz var. Peki spor ve elektronik sigara arasında nasıl bir ilişki var?

Sporcular Elektronik Sigara Kullanabilir Mi?

elektronik-sigara-likiti-secerken-2 (1)

Elektronik sigara sigara ve diğer geleneksel tütün ürünlerinin içinde bulunmayan kimyasalları vücudunuza sokmadan nikotin ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar. Buna karşın elektronik sigara tamamen zararsızdır denemez. Yine de elektronik sigara kullanmaya başladıktan kısa bir zaman sonra akciğerlerinizin temizlenmeye başladığını kendiniz de görebilirsiniz. Aynı durum siz spor veya egzersiz yapmaya başladığınızda da kendisini gösterir. Akciğerlerinizdeki bronşlar giderek daha çok hava ile dolarak zararlı kimyasalları öksürük veya başka yollardan atmaya başlarlar. Örneğin sigarayı bıraktıktan kısa zaman sonra öksürmeye başlarsınız ki bu da akciğerlerinizin temizlenmeye başladığını gösterir.

Sporcular, orta ve ağır seviyede antreman yapanlar elektronik sigara kullanabilir mi? Bunun cevabı kesinlikle evettir. Sporcular da diğer pek çok kullanıcı gibi elektronik sigara kullanabilirler. Peki bunun antreman sırasında veya sonrasında sportif aktivitelere bir zararı olur mu? Elektronik sigaralarla ilgili forum ve siteleri takip ederseniz sigara yerine elektronik sigara kullanan insanların spor yaparken daha rahat nefes alabildiklerini söyleyebiliriz. Sıkı antremanlar ciğerleirnize yük bindirir. Aşşağıdaki elektrnik sigara kullanıcısı da haftanın 5 – 6 günü spor yaptığını ancak sigara kullandığı için çok zorlandığını belirtiyor. Sigara kullanımı zorlamaya başlayınca elektronik sigara kullanmaya başlıyor ve bunun spor yaparken onu çok daha rahat ettirdiğinden söz ediyor.

blog-metin-arası

elektronik-sigara-ve-spor

Antremanlar Ve Elektronik Sigara

Elbette bu durum elektronik sigara kullanımı ile ilgili bazı hassas noktaları ortaya koyması açısından ilginç. Öncelikle, spor esnasında veya antreman aralarında elektronik sigara kullanmak sakıncalı olabilir. Bunun nedeni nikotinin kan basıncını arttırıcı bir etkisinin olmasıdır. Buna ek olarak propilen gliserol veya nikotin alerjisi bulunan birisinin gırtlağı, elektronik sigara kullanımı sonrasında rahatlıkla tıkanacaktır. Bu da sportif aktiviteleri son derece zor bir hale getiriyor.  Elbette bu durum sadece nikotine veya propilen gliserole alerjisi olan kullanıcılar için geçerli.

elektronik-sigara-fiyatlari-4

Propilen gliserole veya nikotine alerjiniz olmasa da yüksek nikotin seviyesine sahip olan elektronik sigara likiti kan basıncınızın artmasına veya bazı mide sorunlarına neden olabilir. Ancak nikotin alerjisi, propilen gliserol alerjisi veya başka sebeplerden dolayı elektronik sigara ile sorun yaşamıyorsanız elektronik sigara kullanırken aynı zamanda antremanlarınızı aksatmadan spor yapabilirsiniz. Sigara değil de elektronik sigarayı tercih ettiğinizde solunum sorunları ve problemleri ile daha az karşılaşacaksınız ve nefes alışınız çok daha rahat olacak.

is-pg-safe-pg-allergy

Sigaranın içinde bulunan kimyasallar akciğerdeki bronşlara yapıştığı için nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Bu yüzden elektronik sigara kullanırsanız sigaranı ortaya çıkardığı etkilerden çok daha azı ile karşı karşıya kalacaksınız. Elektronik sigara tüm bu avantajlarına rağmen spor yaparken kullanılacak bir ürün değildir. Spor esnasında veya arasında elektronik sigara kullanmak kan basıncınızı arttırabilir. Bu da çeşitli sorunlara yol açabilir. Yine uzun vadeli yüksek nikotin kullanan kullanıcıların kalp ve damar sorunları ile karşı karşıya kalacağını söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap