Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Sigaralardaki Nikotin Seviyesi Düşürülecek Mi?

0

Sigaralardaki Nikotin Seviyesi Düşürülecek Mi?

Elektronik sigara ve elektronik nargile ile ilgili bir konuyu daha da netleştirelim. Elektronik sigara ve elektronik nargile modelleri sigaranın yerini alması için tasarlanmış olan ürünlerdir. Bu ürünler -özellikle sigarayı bırakma sürecinde- vücudun ihtiyacını duyduğu nikotini size zararlı kimyasallar olmadan sağlar. Elektronik sigara ve elektronik nargilenin bu etkisi, elektronik sigara ve elektronik nargilenin sigara ve diğer geleneksel tütün ürünlerine karşı daha avantajlı olmasını sağlar. Elektronik sigara kullanımı hem dünyada hem de ülkemizde giderek daha da çok yaygınlaşıyor. Bu durumdan rahatsız olan sigara firmaları ise farklı çabalarla elektronik sigaranın yükselişini engellemeye çalışmasalar da geciktirmek gibi bir çaba içerisindeler. Bu çabalara en iyi örneklerden bir tanesi de Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi FDA’in geleneksel sigaralardaki nikotin seviyesini düşürme kararı alması. Peki öncelikle FDA Tarafından uygulanacak olan bu kararı diğer sigara firmaları da izleyecek mi? Özetle, sigaralardaki nikotin seviyesi düşecek mi?

Her Yıl 480.000’in Üzerinde Can kaybı

Başta FDA olmak üzere pek çok kurumu sigaralardaki nikotin seviyesini düşürmeye iten şey, sigaralardaki nikotin seviyesi ve sigara kullanımının sadece ABD’de yılda 480.000’den fazla kişinin ölümüne neden olması. Sigarayı bu denli tehlikeli kılan şeyse oldukça basit: sigara, pipo, puro veya nargile gibi geleneksel tütün ürünlerinde ciğerlerinize sadece nikotin değil pek çok zehirli kimyasalı birlikte çekersiniz. Bu maddelerden katran, zifir, zift, amonyak gibi maddeler ciğerlerinize yapışır ve kan dolaşımınıza karışarak diğer iç organlara zarar verir. Aşırı tüketildiği takdirde, nikotinin de tehlikeli bir kimyasal olduğunu söylemek mümkün.

Sigaralardaki Nikotin Seviyesi Hangi Dereceye Kadar Düşürülecek?

Alınan yeni kararlarla birlikte sigaralardaki nikotin miktarı, bağımlılık yapmayacak dereceye kadar düşürülecek. Şimdilik kesin veriler olmasa da, sigaralardaki nikotin seviyesi bağımlılık yapmayacak seviyeye kadar düşürülecek. Şimdilik bu uygulamanın 2018 ve 2022 yılları arasında gerçekleştirilmesi düşünülüyor. Üstelik, söylentiler doğruysa bu işlem kademeli olarak gerçekleştirilecek. Şimdilik pek çok yabancı ülkede gerçekleştirilen bir başka değişiklik de sigara paketlerinin boyut olarak düşürülmesi. Elbette bu, sigara dallarının da boyut olarak küçültülmesi anlamına geliyor.

Nikotin Seviyesi Azalınca Ne Olacak?

Peki başta sigarada olmak üzere sigaralardaki nikotin seviyesinin düşürülmesi, sigaranın caydırıcı olması konusunda etkili olacak mı? Şimdilik bu konuda kesin bir şey söylemek güç. Çünkü şu anda da piyasada küçük dallardan oluşan sigara paketleri mevcut. Buna rağmen pek çok sigara tiryakisi eski alışkalıklarına devam ediyor. Hatta elektronik sigara modellerinin kendisi bile çoğu zaman kullanıcıları sigaranın kendisinden vazgeçiremiyor. Eğer bir yandan sigara kullanırken diğer yandan elektronik sigara kullanmanın vücudunuza olası etkileri konusunda kafanız karışıksa, blogumuzdaki içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Elektronik Sigara Kullanıcıları Sigara Kullanmaya Neden Devam Ederler?

Hem Elektronik Sigara Hem De Geleneksel Sigara Kullanmak

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap