Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Sigara Firmaları Neler Planlıyorlar?

0

Sigara Firmaları Neler Planlıyorlar?

Yıllar boyu insan sağlığına zararlı olan tütün ürünleri ve sigara modelleri pek çok farklı şekilde karşımıza çıktılar. Mentollü sigaralar, çikolata ve karanfil aromalı sigaralar, nargile çeşitleri, pipo ve puro ve son olarak da renkli dumanlı nargileler… Sigara firmaları kendi kâr marjlarını korumak için pek çok şey denediler. Bunu bazı ilaç firmalarının ürettikleri nikotin bandı ve nikotin sakızı gibi ürünleri izledi. Elbette sigaraların uçlarına takılan filtreleri de unutmamak gerekir. Ancak sigara firmaları elektronik sigara kullanımı yaygınlaşınca başka bazı önlemler almak zorunda kaldılar. Peki sigara firmaları neler planlıyorlar? İşte buram buram sigara kokan geleneksel sigara dünyasından bazı dedikodular…

Zorunlu Filtre

sigara-filtre-kacak-sigara

Özellikle Ukrayna gibi bazı AB Birliğine mensup ülkelerin sigara boyutlarını (hem boy hem de çap olarak) küçülttüklerini biliyoruz. Ancak sigara firmaları bununla da sınırlı kalmayarak elektronik sigara kullanımının önüne geçmek için bazı önlemler almaya başladılar. Bunlardan bir tanesi de zorunlu filtresi bulunan sigara çeşitleri. Bu sigaraların süngerinin sonunda bir filtre bulunuyor. Bu filtre dilendiği takdirde sigaradan ayrılabiliyor. Ancak bazı sigaraların bu şekilde satılması şart.

Philip Morris IQOC Türkiyede!

iqos

Geleneksel sigara ve tütün ürünleri tütünü yakarak nikotin elde ederler. Bu yüzden bu ürünler yüksek oranda toksit madde içerirler ve bu toksit maddeler içenlere büyük oran da zarar verir. Bunun farkına varan sigara firmaları, elektronik sigara ile rekabet etmek için tütünü yakmayan ama ısıtarak nikotin üreten cihazlarla ilgili çalışmalara başladılar. Bu cihazlar tütünü yakmayarak sadece “ısıtıyor”. Bu hesaba göre siz çok daha az toksit maddeye maruz kalıyorsunuz. Elbette şimdilik bu cihazların aroması veya izmarit gibi bir sorunu var mı bilmiyoruz.

 

 

iqos-philip-morris

IQOC, daha çok sigarayı bıraktırma amaçlı bir ürün. Bu ürün, yanında bir adet şarj aleti ile birlikte satılacak ve fiyatı büyük ihtimalle 3 ana kısımdan oluşacak. Bu kısımlar likit kartuşu, bataryalı gövde ve şarj aletinden oluşacak. Peki IQOC, elektronik sigara modellerinin yerini tutabilir mi? Bizce cevap hayır. Çünkü elektronik sigara likiti çeşitleri, özellikle de –premium elektronik sigara likiti çeşitleri– son derece çeşitli aromalara sahiptirler. Bu da elektronik sigara kullananların farklı aromalardan dilediklerini rahatlıkla seçebilmelerine olanak verir. Bir sigara firmasının bu oranda bir çeşitliliğe ulaşması -tahminimizce- oldukça uzun zaman alacaktır.

 

Elektronik Sigara Likiti Şişelerinde Uyarı Mesajları

sigara-aroma

Bildiğiniz gibi sigara paketlerinin hepsinin üzerinde “sigara içmek sağlığa zararlıdır”, “sigara içmek öldürür” gibi ifadeler bulunur. Eğer yakın zamanda elektronik sigara likiti aldıysanız (özellikle de premium likit çeşitleri daha hızla tüketildiği ve rağbet gördüğü için stokları daha sık yenilenir) bu tip mesajlarla karşılaşmanız son derece doğaldır. Artık pek çok elektronik sigara likiti ve elektronik sigara modelinin kutusunun üzerinde bu uyarı mesajlarından bulabiliyorsunuz.

 

 

 

 

smok-al85-bannerElektronik sigara ve elektronik sigara likiti her ne kadar sıvı nikotin kullanıyor olsa da sonuç olarak nikotin içerir ve bazı ülkelerde “tütün ürünü” sınıfında değerlendirilir. Bu yüzden bu tip bir uygulama, elektronik sigara kullanan – kullanmayan herkes için oldukça faydalı bir gelişme. Üstelik bu uyarılar “elektronik sigara tamamen zararsızdır” yanılgısını da ortadan kaldıracak nitelikte olduğundan yerinde bir uygulama olduğu söylenebilir.

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap