Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

San Diego State Üniversitesi: E-Sigara Havayı Temizliyor!

-1

Elektronik Sigara Ev İçi Hava Kirliliğini Azaltıyor Mu?

Elektronik sigara, sigara veya diğer tütün ürünü kullananların bu kötü bağımlılıklarından kurtulmaları için üretilmiştir. Elektronik sigara kullanımının dünya ve ülkemiz için yeni olduğunu sık sık dile getiriyoruz. Bu cihazlar sigara ve diğer geleneksel tütün ürünlerinden daha az zararlı olmalarına karşın bir modeli fark etmeksizin bir elektronik sigara için “tamamen zararsız” tanımı yapmak oldukça zordur. Pek çok araştırma kurumu ve üniversite elektronik sigara kullanımı ile ilgili yoğun bir araştırma yapıyor. Bunun nedeni elektronik sigara kullanımının dünya ve ülkemiz için oldukça yeni bir kavram olması. Elektronik sigara ile ilgili son araştırmalardan birisi ise San Diego Üniversitesi’ne ait. Araştırma sonucu ise çok daha çarpıcı. Araştırma sonuçlarına göre özellikle kapalı alanlarda elektronik sigara kullanmak ortamdaki havanın kalitesini arttırıyor.

300 Aile Üzerinde Araştırma Yapıldı

elektronik-sigara-nargile-icimi

Elektronik sigara buharının havayı temizlemesi sonucuna ise yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ulaşılmış. San Diego State University (SDSU) vee National Institutes Of Health (NIH) ortaklığı ile başlatılan araştırmanın asıl amacı, hava kirliliği sorununun (ve kapalı alanlarda sigara kullanımının) özellikle düşük gelirli aileleri ve özellikle çocukları nasıl etkilediğiydi. 300 aile üzerinde araştırma yapıldı ve kapalı bir alanda bir ailenin soluduğu havanın kalitesini kötü yönde etkileyecek olan tüm faktörler masaya yatırıldı.

E-Sigara Havanın Kalitesini Arttırıyor Mu?

Henüz fayda ve zararları tam olarak ortaya konamamış olan elektronik sigara modelleri hakkında “havayı temizliyor” veya “hiç zararı yoktur” demek için erken olabilir. Ancak San Diego State University’nin araştırmasına göre elektronik sigara kullanımı sonucu ortaya çıkan elektronik sigara buharı (aerosol de diyebiliriz) solduğumuz havanın kalitesini arttıran ve boyutları 0.5 mm’den çok daha az olan partiküllerin oluşmasına neden oluyor. Bu partiküller ak ciğer tarafından çekildiğinde ise araba egzozlarının, sigara dumanının, akar ve sporların ciğerlerimiz üzerineki negatif etkisini neredeyse sıfıra indiriyor. Üniversite tarafından yapılan araştırma 3 ay sürüyor ve iki kez tekrarlanıyor. İki araştırmada da özellikle sigara içilen evlerdeki hava kirliliği oranı elektronik sigara içilen evlerdekinden kat ve kat fazla çıkıyor.

elektronik-sigara-likiti-pg-alerjisi

Yapılan araştırmalar ayrıca, 2017’nin ilk aylarında bir başka üniversite tarafından yapılan bir araştırmayı doğrular nitelikte sonuçlar içeriyor. Araştırma sonuçlarına göre elektronik sigara buharı içerisinde bulunan propilen gliserin buharı, havada bulunan bakterilerin ölümüne neden oluyor ve havayı temizliyor. Aynı durum, elektronik sigara buharını soludğunuzda ak ciğerlerinizde de geçerli oluyor ve ak ciğerleriniz temizlenmeye başlıyor.

Araştırma Sonuçları Elektronik Sigara Kullanımını Nasıl Etkiler?

blog-metin-arası

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere elektronik sigara kullanımı ve kullananlar arasındaki olası etkileri araştırılıyor. Elektronik sigara kullanımının sigaranın yerini alacağı neredeyse kesin gibi. Şimdiye dek yapılan araştırmalarda elektronik sigara kullanımı ile ilgili ciddi risklerle karşılaşılmadı ve yapılan her araştırma elektronik sigaranın oldukça başarılı olduğu yönünde. Bakalım ilerleyen günlerde elektronik sigara kullanımı ile ilgili ne gibi araştırmalar yapılacak ve ortaya nasıl sonuçlar çıkacak?

Kaynak: www.vapes.com/blogs/news/san-diego-state-university-vaping-reduces-in-home-air-pollution

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap