Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Elektronik Sigara Ve Çocuklar

0

Elektronik Sigara Ve Çocuklar

Özellikle çocuklar elektronik sigara kullanımının en hassas noktasını oluşturuyorlar. Özellikle Amerika’da elektronik sigaranın çocuk yaştaki gençler arasında yaygınlaşmaması için pek çok yasal sınırlama mevcut. Ancak daha çarpıcı olan; pek çok yetişkin elektronik sigara kullanıcısının elektronik sigara buharını çocuklara üfelemekte bir sakınca görmüyor olmaları. Bu kişiler elektronik sigara buharının çocukları etkilemediğini düşünüyorlar. Ancak elektronik sigara kulalnımı ile ilgili bu görüş son derece yanlıştır. Yapılan son araştırmalar, “pasif içiciler” olarak anılan kişilerin elektronik sigara buharı solumalarının onlar için son derece zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Bu ve bunun gibi pek çok konuyu “elektronik sigara ve çocuklar” başlıklı yazımızda sizlere açıklamaya çalışacağız.

elektronik-sigara-ve-cocuklar

Elektronik Sigaralar Karşısındaki Yasal Sınırlamaların Nedeni Elektronik Sigara Ve Çocuklar

Elektronik Sigara Buharı Ve Pasif İçiciler

Yapılan araştırmalar elektronik sigara buharının birinci derece -yani elektronik sigara kullanan- kişilerden ziyade pasif içicileri etkilediğini ortaya koydu. İlginçtir ki elektronik sigara buharı bu insanları çok daha olumsuz yönde etkiliyor. Elektronik sigaralar ve pasif içicilerle ilgili araştırmalar “second – hand vapers” başlığı altında toplanıyor. Aslında “ikinci el içiciler” tabirine denk gelen bu kelime, elektronik sigara dünyasında pasif içici konumunda bulunan kişiler için kullanılıyor. Yapılan araştırmalara göre özellikle astım hastası veya propilen gliserine alerjisi olan kullanıcılar, elektronik sigara buharından olumsuz yönde ve büyük oranda etkileniyorlar. Elbette buhardan etkilenenler bir de çocuklar olunca, elektronik sigaralarla ilgili bu durum daha dramatik bir hal alıyor.

elektronik-sigara-cocuklar-gencler

Uzmanlar Özellikle Bazı Elektronik Sigara Likiti Aromalarının Çocukları Cezbettiğini Düşünüyorlar

Yine araştırmalar elektronik sigara buharının da bazı zehirli kimyasallar içerdiğini ortaya koymuştur. Bu kimyasalların başında formaldehit geliyor. Ancak geleneksel sigara veya nargile ile kıyaslandığında bu oran oldukça düşüktür. Bu da, elektronik sigara kulalnımı ile ilgili sık sık dile getirdiğimiz bir gerçeği tekrar onaylar nitelikte; elektronik sigara geleneksel sigaradan daha az zararlı olsa da, tamamen zararsız ve masum değildir. Ancak bizler sizin sigara kullanmanızdan ziyade elektronik sigara kullanmanızı tercih ederiz.

Elektronik Sigara Buharını Kimlerden Uzak Tutmalısınız?

elektronik-sigara-saglik-kullanim (1)

Özellikle Amerika’da Elektronik Sigaraların Reklamları Büyük Oranda Sınırlandırılmış Durumda

Elektronik sigara buharının sağlık açısından oldukça riskli olduğunu öğrendiniz. Elbette bu riskler daha çok pasif içiciler için geçerlidir. Peki elektronik sigara buharı başta çocuklar olmak üzere kimlerden uzak tutulmalı? İlk sırada astım veya alerjik astımı olan çocuklar ve bebekler geliyor. Yine astımı veya nikotin – propilen alerjisi bulunan yaşlılar ve yetişkinler bu sırayı izliyor. Eğer siz elektronik sigara içerken çevrenizde solunum yetmezliği bulunan yetişkin veya çocuklar bulunuyorsa ya elektronik sigara kullanmamalı ya da bu kişilerden uzakta kullanmalısınız. Yine hayvanlar da elektronik sigara buharından olumsuz etkilenenler arasında yer alıyorlar. Özellikle kediler, propilen gliserine karşı gerçekten çok hassaslar. Bu yüzden saydığımız pasif içici tiplerinden birisi çevrenizdeyse bu kişilerden uzak durmanız, onların yanında elektronik sigara kullanmamanız onlar için çok daha iyi.

Çocuklar Ve Elektronik Sigara Araştırmaları Ne Söylüyor?

maxresdefault

Bazı Elektronik Sigara Likitleri Aromaları Bakımından Çocukları Cezbedecek Nitelikte

Özellikle Amerika’da “Centers for Disease Control and Prevention” yani “Hastalık Koruma Ve Önleme Merkezleri” elektronik sigara ve çocuklar üzerine bazı araştırmalar yapmış ve üzerinde araştırma yapılan çocukların %40’ında elektronik sigaranın sebep olduğu sağlık sorunları ortaya çıkmıştır. Elektronik sigaranın çocuklara satışı oldukça hassas bir mesele olduğundan çocukların elektronik sigara kullanmadıklarını söyleyebiliriz. Buna karşın elektronik sigara buharı -daha önce de belirttiğimiz gibi- özellikle pasif içicileri büyük oranda etkilemektedir. Hastalık Koruma Ve Önleme Merkezleri CDC’den Dr Brian King’in araştırmaları da bunu doğrular nitelikte. Araştırmalara göre elektronik sigara buharının içinde bulunan aerosol ve bazı zehirli kimyasal partikülleri özellikle genç ve yaşlıları büyük oranda etkiliyor. Elektronik sigara buharının bu zarar veren etkisi özellikle kapalı alanlarda çocuk ve gençler tarafından solunduğunda daha çok artıyor ve çocukları – gençleri etkiliyor.

Pasif İçicilerin Soluduğu Aerosol Riskli

Elektronik Sigara Buharı Çocuk Ve Gençlere Zarar Verebilir

Özellikle çocuk ve gençler için özellikle kapalı alanda soludukları elektronik sigara buharı son derece riskli. Elektronik sigara buharındaki bu riski meydana getiren şeyse aerosol. Aerosol kimyasalını daha önce deodorant ve spreylerle ilgili sık sık duymuşsunuzdur. Aerosol, bir gaz kütlesi içerisinde tanecik boyutunda çözünmüş olan sıvılar için kullanılan bir tabirdir. Gaz içinde çözünen sıvı herhangi bir madde olabilir; buna zehirli maddeler de dahil. Elektronik sigara ile ilgili araştırmalara göre elektronik sigara buharı içinde gaz forumda bulunan bu gazlar çocuk ve gençlerin akciğerlerini büyük oranda olumsuz olarak etkiliyor. Elektronik sigara buharını pasif olarak soluyan kullanıcılar bu yolla aerosol, ağır metaller, formaldehit gibi maddelere maruz kalıyorlar. Elektronik sigara buharı içindeki nikotin de yine çocuklar için riskli olan maddelerin başında geliyor.

Elektronik sigaranın çocuklar ve gençler için çok büyük bir risk taşıdığını söyleyebiliriz. Elektronik sigara kullanımı ile ilgili araştırmalar yeni olsa da elektronik sigara buharının gençler ve çocuklar üzerinde olumsuz etkiler bıraktığı kısa zamanda anlaşıldı. Bunun üzerine elektronik sigaralarla ilgili yasal yaptırımlar özellikle 2011 – 2012 Yılında yeniden düzenlendi ve bu ürünlerin 18 yaşın altındaki çocuk veya gençlere satılması yaptırımı ağır yasalarla engellendi. Özellikle Avrupa Birliği ve Amerika’da elektronik sigaranın 18 yaşın altındakilere satılması yasaktır. Elektronik sigara kullanımının artması sürecindeki en önemli engellerden bir tanesi de elektronik sigaranın çocuk ve gençler arasında yaygınlaşması. Elektronik sigara likitlerinde bulunan aromaların çocuk veya gençleri cezbetmesinden çekiniliyor. Elektronik sigara kullanımının özellikle çocuklar ve gençler arasında yaygınlaşmasından çekinilmesi belki de elektronik sigara yasaklarının önündeki en büyük engel.

Çocuk Bulunan Ortamlarda Elektronik Sİgara Kullanımı

elektronik-sigara-uzerine-yapilan-arastirmalar (1)

Pasif İçiciler Elektronik Sigaranın Meydana Getirdiği Risklerle Karşı Karşıyalar

Peki tüm bu yazılanlardan ne anlamalıyız? Elektronik sigaralar ve çocuklar konusu; elektronik sigaralarla ilgili zaten bilinen ve sık sık dile getirilen bir gerçeği tekrar ortaya çıkarıyor. Evet elektronik sigara geleneksel sigaradan daha az zararlıdır. Ancak buna rağmen elektronik sigara için “tamamen zararsız” denemez. Elektronik sigara ve çocuklar konusu oldukça hassastır. Bu yüzden özellikle çevrenizde çocuk varsa elektronik sigara kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Aynı durum yaşlılar, solunum güçlüğü çekenler ve ev hayvanları için de geçerlidir.

Elektronik sigara ve çocuk – gençler ile ilgili bilinmesi gereken bir başka şey de gerek elektronik sigara modellerinin gerekse elektronik sigara likitlerinin 18 yaşın altından küçüklere satışının her ülkede yasak olduğudur. Eğer elektronik sigara tedarikçiniz 18 yaşın altındaki çocuk veya gençlere elektronik sigara veya elektronik sigara likiti satıyorsa tedarikçinizi uyarmayı ihmal etmeyin. Bu, dünyanın her yerindeki elektronik sigara tedarikçileri için aynı olan bir durumdur.

Özellikle bebek yaştaki çocuklar içinse elektronik sigaraları onların uzağında kullanmanız son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar, elektronik sigara buharının çocukların ve gençlerin sağlığına zararlı olduğunu göstermiştir. Söz konusu bir başkası tarafından solunup üflenen elektronik sigara buharı olduğunda bu durum daha yüksek risk taşıyan bir şekilde kendisini göstermektedir. Yabancı sitelerde “ikinci el elektronik sigara buharı” olarak bilinen elektronik sigara buharı, içinde taşıdığı kimysallar nedeniyle çocuk ve gençler için sağlık riski taşımaktadır. Bu yüzden özellikle kapalı alanlarda elektronik sigaraları çocukların yanında kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Elektronik sigara buharının kapalı alanlarda zor kaybolduğunu da ekleyelim. Bu yüzden kapalı alanlarda elektronik sigara kullanmanın bir sakıncası olmamasına karşın çocuk ve gençlerin bulunduğu kapalı alanlarda elektronik sigara kullanmamaya özellikle dikkat etmelisiniz.

Elektronik Sigara Likitleri Ve Çocuklar

elektronik-sigara-likiti-pg-alerji

Elektronik Sigara Buharı Sadece Çocuklar İçin Değil Aynı Zamanda Solunum Güçlüğü Çekenler, Yaşlılar Ve Ev Hayvanları İçin De Risk Taşıyor

Elektronik sigara ve çocuklar – gençler ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da elektronik sigara likitleri şişeleridir. Bu şişeler çocukların likitleri içmemesi veya kullanmaması için çocuk korumalı olarak üretilirler. Elektronik sigara likitini içmek bir çocuk veya bebek için ölümcül olabilir. Bir çay kaşığı elektronik sigara likiti içmek bir çocuğun ölümüne sebep olabilir. Bu yüzden elektronik sigara buharı ve bu buharın çocuklar tarafından solunmaması konusundaki hassasiyeti aynı zamanda elektronik sigara likitleri için de göstermelisiniz. Elektronik sigara likiti şişelerini çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamayı ve kapağını kapalı tutmayı kesinlikle unutmayın.

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap