Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Elektronik Sigara Ve Sarma Sigaralar

0

Elektronik Sigara Ve Sarma Sigaralar

Elektronik sigara kullanmayan birisine geleneksel tütün ürünlerinin ne kadar zararlı olduğundan söz edin. Bunu, onların sağlığı ve iyiliği için yapın. Bunu yaptığınızda genellikle aynı tepkilerle karşılaşırsınız. Elektronik sigara kullanmamak için söylenen en yaygın bahanelerden bir tanesi elektronik sigara kullanımının da sağlığa zararlı olduğu ve elektronik sigara modellerinin patladığıdır. Ancak sigara kullanıcıları arasında sizlere en çok karşı çıkacak olanlardan bir kullanıcı tipi de sarma tütünü kullanan sigara kullanıcılarıdır. Peki elektronik sigara ve sarma sigaralar karşılaştırıldığında hangisi daha sağlıklı? Sarma sigara niçin tercih ediliyor?

Sarma Sigara Nedir?

elektronik-sigara-ingiltere-kanser-arastirmalari-vakfi-sonuclari (1)

Sarma sigaranın geleneksel sigaradan nisbeten daha az zararlı olduğu söylenebilir. Bunun nedeni sarma sigara tütününün kimyasal işlemden geçmiyor oluşudur. Sigara firmaları tütünün bağımlılık yapıcı özelliğini daha etkin hale geitmek için doğal tütünü bazı işlemlerden geçirirler. Yani sigara kullanırken tütünün yanında eklenmiş bazı kimyasalları da “yakarak” vücudunuza alırsınız. Burada “yakarak” kelimesinin üzerinde durduk çünkü tütünü yakıyor olmanız ne yazık ki sarma sigara kullanımını da sigara kullanımı kadar riskli hale getiriyor.

blog-metin-arası

Sarma sigara çeşitleri için kullanılan çeşitli aromalar, sarma sigarayı daha cazip hale getirse de bu onları tamamen güvenli kılmaz. Özellikle ülkemizde giderek artan tütüncü dükkanlarında nargile tütününe ek olarak sarma sigara için kullanılabilecek sarma kağıtlarına ve çeşitli aromalara sahip tütün çeşitlerini bulabilirsiniz. Sarma tütün doğal olan (veya kullanıcılarca böyle olduğu sanılan) tütünün kullanılması ile sigara kullanıcı tarafından elle sarılan bir sigara çeşididir.

Sarma Sigara Ve Elektronik Sigara

elektronik-sigara-ingiltere-kanser-arastirmalari (1)

Evet sarma sigara tütünü çeşitli kimysallar içermediği için (sarma sigara kullananlar normal sigaranın şaraba yatırıldığından sıklıkla söz ederler) daha sağlıklı olabilir. Ancak elektronik sigara ve sarma sigara karşılaştırıldığında elektronik sigaranın çok daha sağlıklı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Nedenine gelince; yukarıda sarma sigara ve elektronik sigara karşılaştırması yaparken “yakmak”tan özellikle söz etmiştik. Şimdi bu konuyu biraz daha netleştirelim.

Sarma sigara veya geleneksel sigara ve hatta yakılan tütün dumanını su ile buharlaştıran nargile, tütünü “yaktığı” için çeşitli zehirli kimyasalların açığa çıkmasına neden olur. Bu da sarma sigara, sigara veya nargileyi oldukça tehlikeli kılar. Elbette geleneksel sigara firmalarının ürettikleri sigaraya ekledikleri kimysallar, tehlike oranını büyük oranda arttırmaktadır. Sağlık açısından bir derecelendirme yapsak; elektronik sigara birinci gelir. İkinci sıraya ise, tütününe (elbette sarma sigaranın sarıldığı kağıdı da yaktığınızı unutmayın) kimyasallar katılmadığı (veya öyle bilindiği!) için sarma sigara kulalımını koyabiliriz. Üçüncü sırada ise geleneksel sigara ve tütün ürünleri gelmektedir. Nargile, puro ve pipo geleneksel sigaralar gibi her yerden bulunup tedarik edilemiyor olsa da (bu yüzden bu tütün ürünlerinin kullanımı daha seyrektir) bu ürünler de nikotini tütünü yakarak elde ederler ancak tütün yandığında nikotinden fazlasını açığa çıkarır. Bu yüzden elektronik sigara – sarma sigara karşılaştırması yaptığımızda elektronik sigara kullanımının sağlık açısından daha az riskli olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Tütün Dükkanlarında Elektronik Sigara Likiti Bulunur Mu?

virginia-cappuccino

Elbette! Ancak tütün dükkanlarında bulunan elektronik sigara likiti çeşitlerinin çok daha kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik genellikle tütün dükkanlarında çalışanlar elektronik sigara ve elektronik sigara likiti konusunda çok bilgili değillerdir. Bu da seçeneklerinizi çok ama çok büyük oranda kısıtlar. Üstelik bu dükkanlarda bulunan elektronik sigara likiti çeşitlerinin tamamen orjinal olduğunu kimse garanti edemez. Bu yüzden tütün ürünlerinden mümkün mertebe elektronik sigara likiti tedarik etmemeye özen gösterin. Sonuçta onlar da tütün satmaktadırlar ve elektronik sigara kullanımını çok onayladıkları söylenemez. Üstelik eğer farklı tütün aromaları arayan bir elektronik sigara kullanıcısıysanız pek çok farklı tütün aroması sizleri sitemizde bekliyor olacak!

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap