Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Elektronik Sigara Partisi

1

Elektronik Sigara Partisinde Neler Yaşandı?

Eğer medyayı takip ediyorsanız geçtiğimiz günlerde elektronik sigara kullanıcıları için bir etkinlik düzenlendiğini ve etkinliğin polis ekipleri tarafından durdurulduğunu biliyorsunuzdur. Ekşi Sözlük, Milliyet ve daha pek çok haber ve medya kanalında yayınlanan haber, elektronik sigara kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılandı. 17 Eylül 2017 Tarihinde düzenlenen ve 800 kişinin katıldığı elektronik sigara partisine katılanlar sadece toplandıkları için değil aynı zamanda kapalı alanda tütün mamülü kullandıkları için gözaltına alındılar. Sizler gibi biz de bu konuda oldukça üzgünüz. Umarız ülkemizde elektronik sigara konusu daha çok gündeme taşınır ve geleneksel tütün ürünlerinden daha az zararlı olan e-sigara modellerinin satışı daha özgürce yapılabilir. Sizler için elektronik sigara partisi, elektronik sigara partisi konusunda medyanın tavrı ve elektronik sigara partisinde yaşananları aktarma ihtiyacı duyuyoruz.

Elektronik Sigara Nedir?

Öncelikle elektronik sigara kullanmayan takipçilerimiz için bir noktanın altını çizelim. Elektronik sigara tamamen zararsız değildir. Ancak elektronik sigara ve elektronik nargile modelleri kişilerin geleneksel sigarayı bırakmaları ve bu kullanıcıların caydırılması için kullanılan ürünlerdir. Kısaca bir elektronik sigara ile nikotin sakızı, nikotin bandı, sigara uçlarına takılan filtreler temel olarak aynı şeylerdir. Bu ürünler size nikotin sağlarlar ve sizi sigaradan uzak tutarlar. Tıpkı elektronik sigara gibi. Buna karşın dünyanın her yerinde ticareti serbest olan elektronik sigara, ülkemizde yasal sınırlamalara takılmıştır.

Peki elektronik sigara neden yasak? Bunun en önde gelen sebeplerinden bir tanesi de elektronik sigaranın bir tür tütün ürünü sayılması. Her ne kadar elektronik sigara tütünün yakılmasından daha az zararlı kimyasal meydana getirse de e-sigara modelleri hala medya ve toplum tarafından endişeyle karşılanan bir durum. Yurt dışında da durum çok farklı değil. Belki de bu yüzden yurt dışından getirilen cihazlar genellikle üzerlerinde sigara paketlerinde olduğu gibi bir uyarı mesajı ile birlikte satılıyorlar.

Peki bakalım medya, gerçekleşen ve polis tarafından basılan parti hakkında ne düşünüyorlar? Pek çok haber sitesinde “zehirleyebilir” uyarısı elektronik sigaralarla ilgili olarak yapılıyor. Peki elektronik sigara gerçekten zehirler mi? Aslında soruyu bir de şu şekilde soralım; bir otomobil insanı kendi kendine öldürebilir mi? Ya da daha yakın bir örnek; yapay tatlandırıcılar insanı zehirler mi? Cevabınız hayır mı?

O zaman elektronik sigara modelleri için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Elbette bu elektronik sigara sağlığa zarar vermez denemez. Buna karşın ortaya çıkan bilimsel araştırma sonuçları elektronik sigara kullanımının geleneksel tütün ürünü kullanımından çok daha masum olduğunu sözler önüne seriyor. Hatta blogumuzdan da paylaştığımız bir haberde, Avrupa’daki sivil toplum kuruluşlarının sigara üreticilerini dava ettiğini de yazdık. Özetle, elektronik sigaranın sigarayı bıraktırıp bıraktırmaması veya sağlığa olan zararı tamamen sizin kullanım şeklinizle alakalı.

Elektronik Sigara Zehirler Mi?

Eğer elektronik sigarayı 7/24 elinizden düşürmeden kullanırsanız cevap evet. Ancak elektronik sigara ve elektronik nargile modellerinin bunun için üretilmediğini de ekleyelim. Unutmayın canınız sigara veya nargile çektiğinde elektronik sigara kullanmalısınız. Bunun aksi durumlarda normal hayatınıza devam etmek sizin için daha sağlıklı olacaktır. Aynı şey nikotin sakızı veya champix gibi sigarayı bıraktırdığı iddia edilen ürünler için de geçerlidir.

Bu durumu şu şekilde özetleyelim; çay ve kahve içerken kullandığınız tatlandırıcıları günün her saatinde kullandığınızı düşünelim. Peki birisi çıkıp “tatlandırıcılardan uzak durun!” uyarısında bulunursa ne olur? Aynı şekilde pek çok diyetisyen karbonhidrat tüketmenin de insan sağlığı için zararlı olduğunu belirtiyorlar. Ancak diyetlerdeki karbonhidrat oranı düşse de tamamen ortadan kalkmıyor.

Ülkemizde Neden Yasak?

Elektronik sigara ülkemizdeki pek çok kişi tarafından kullanılsa da ürünlerin denetimi ve vergilendirilmesi ile ilgili problemler yaşandığından elektronik sigara modellerinin satışı yasak ve cezaya tabii. Bu soru aslında sıkça karşılaştığımız “elektronik sigara fiyatları“nın pahalı olduğunu dile getiren kullanıcılar için de cevap niteliğinde. Bu cihazlar yurt dışından illegal şekilde getirilmek zorunda. Üstelik bu sadece elektronik sigara satan firmaların değil tüketicilerin de canını sıkan bir durum. Ülkemizin yönetimine, kanun ve kaidelerine saygı duyan esigaraevi.net çalışanları olarak temennimiz “elektronik sigara” satışlarının bir an önce vergilendirilmesi ve ülkemizin sağlığı için sigara kullanıcılarının sigarayı bir an önce bırakması.

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap