Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Elektronik Sigara Obezitede Mücadelede Etkili Mi?

0

Elektronik Sigara Obeziteyle Mücadelede Etkili Mi?

Sigara yerine elektronik sigara kullanmanın pek çok artısı var. Özellikle sigara kullanmanın zararları ile karşı karşıyaysanız, elektronik sigara ak ciğerlerinizin temizlenmesine neden olur. Elektronik sigara ile ilgili araştırmalar hızlandıkça, e-sigara kullanmanın yeni faydaları ortaya çıkıyor.İlginç olan, sağlığa zararlı olacağı öngörülen bir ürünün giderek daha fazla faydasının kendisini göstermesidir. Faydalarından kastımız, diğer bazı sağlık sorunlarının oluşmasını engellemek. Elektronik sigara ve aniden bastıran tatlı krizlerinden sık sık söz etmiştik. Şimdi ise Yeni Zellandalı Bilim Adamları bir başka şoke eden araştırmanın altına imza attılar. Yeni bilimsel araştırmalara göre elektronik sigara, obezite rahatsızlığının oluşumunu da büyük ölçüde engelliyor.

Sigarayı Bırakmak = Kilo Almak

Araştırmacıların ilk keşfettiği noktalardan bir tanesi sigarayı bıraktıktan sonra kullanıcıların ekstradan sürekli kilo almaları oldu. Bu zaten sigarayı bırakmayı deneyen pek çok kullanıcının sürekli olarak karşılaştıkları bir durum. Yani bunu bilmek için bilimsel araştırmalar yapmaya gerek yok. Sigara kullanmadığınızda beyniniz yeterli dopamin ve endorfini bulabileceği bir kaynak arar. Bu kaynakların başında da gıda maddeleri gelir. Özellikle şekerli ve tatlı gıdalar beyninizin dopamin ve seratonin salgılaması için biçilmiş kaftandır. Sigarayı bıraktıktan sonra iştahınız artar ve giderek daha fazla yemek yemeye başlarsınız. Çağın hastalığı obezite için gereken tüm şartlar hazır!

Screenshot_1

Bunun yanında nikotninin metabolizmayı hızlandıran bir tarafından da söz edebiliriz. Yemek yediğiniz her öğünden sonra sigara yakma isteğinizin altında ise bu yatmaktadır. Yeni Zellanda’nın yaptığı bu bilimsel araştırmanın arkasında ise İngiltere de var. Stirling Üniversitesi ve daha pek çok üniversite ve araştırma kurumunun destek verdiği araştırma, nikotinin bu metabolizma hızlandırıcı etkilerinden ve de sigaranın bunu nikotini yakarak elde ettiğinden söz ediyor. Sigarayı bıraktığınızda aynı zamanda baş ağrısı, stres ve daha pek çok yan etki ile karşı karşıya gelirsiniz. Elektronik sigara tüm bu etkileri ortadan kaldırmak için üretilmektedir.

elektronik-sigara-seker-krizi (1)

Elektronik Sigara Obezite Ve Kilo Almayı Nasıl Engelliyor?

smok-alien-kit-banner

Yapılan araştırmalara göre elektronik sigara,pek çok farklı çeşit elektronik sigara likiti ile obeziteyi engelliyor. Bu likitleri karıştırarak, RDA Atomizer coil sarımı yaparak ve likit dolumu yaparken yemek yemeyi unutturacak bir hobi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu da dolaylı yoldan daha az yemek yemenizi önlüyor. Bununla birlikte pek çok elektronik sigara kullanıcısı bir şeyin farkındadır. O da elektronik sigara likitlerinin ağızda hafif şekerli bir tat bırakmasıdır. Genellikle pek çok elektronik sigara bu tip bir tat bırakır. Bunu gerek likit sıçratarak gerekse elektronik sigara buharı ile gerçekleştirirler. Bu da yukarıda bahsettiğimiz tatlı krizlerinin engellenmesine neden olur. Ancak elektronik sigara kullanmanın etkileri bununla da sınırlı kalmaz.

Elektronik sigara sizin nikotin elde etmenizi sağlayan en sağlıklı yollardan biridir. Nikotin sakızı, nikotin bandı gibi sigarayı bıraktırdığı iddia edilen ürünler çok fazla işe yaramamaktadır. Elektronik sigara kullanımında ise durum tamamen değişir. Elektronik sigaralar ile kullanabileceğiniz çok farklı ve egzotik tatlara sahip elektronik sigara likiti çeşitleri, elektronik sigara kullanımını nikotin sakızı ve nikotin bandı gibi çözümlerin önüne geçirmektedir. Elektronik sigara likiti içerisinde bulunan farklı nikotin oranları, vücudunuza nikotin alırken bunu sağlıklı bir şekilde almanızı sağlar ve buna ek olarak metabolizmanızın hızlanmasına neden olur.

 

Nikotinin kan basıncını ve tansiyonu yükseltici etkisi, kanınızın daha hızlı akmasına ve metabolizma hızınızın artmasına neden olur. Bu da elektronik sigara kullanımının artılarından birisidir. Hem sağlıklı nikotin hem de hızlı bir metabolizma. Böylece kendinizi bir paket bisküvi veya çikolatayı mideye indirmekten alıkoyar.

blog-metin-arası

Elektronik Sigaranın Psikolojisi

Gelelim elektronik sigara kullanmanın psikolojisine. Sigara veya başka bir tütün ürününü kullanmayı bıraktığınızda ister istemez bir güvensizlik hissetmeye başlarsınız. Bu bilinen bir gerçektir. Aslında şekerli gıdalara olan düşkünliğimizin altında bu güvensizlik hissi yatar. Bir bar gofret veya çikolata yediğinizde vücuttaki şeker size güvende olduğunuzu hissettirir. Elektronik sigara -özellikle kullanılan premium e – likit aromaları ile bu şeker isteğini bastırmanıza yardımcı olur. Böylelikle kilo verme işleminiz çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Elektronik sigara ve obezite ilişkisine dair daha fazlasını merak ediyorsanız buradan bilgi alabilirsiniz.

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap