Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Yakın Temas: Elektronik Sigara Likiti İle Teması Sağlığa Zararlı Mıdır?

0

Yakın Temas: Elektronik Sigara Likiti İle Teması Sağlığa Zararlı Mıdır?

Elektronik sigaralarla ve elektronik sigara likitleri ile ilgili kullanıcılarımız tarafından her geçen gün bir başka soru ile karşılaşıyoruz. Bu sorulardan birisi de e-likit ile temas sağlığa zararlı mıdır? esigaraevi.net olarak hem bu sorunun yanıtını bulmaya çalışacağız. Elbette elektronik sigaraların cilde teması ile ilgili soruları yanıtlarken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında nikotin alerjisi geliyor. Yani nikotin alerjiniz varsa likitlerdeki nikotin seviyesi veya elektronik sigara likitinin cildinizle temas etmesi konusunda daha dikkatli olmalısınız.

 

elektronik-sigara-likiti-temas-2

Elektronik Sigaranın Cilde Teması

Önce ilk sorudan başlayalım: elektronik sigara likitleriyle direkt temas insan sağlığına zararlı mıdır? Elektronik sigara likitleri vücudunuzla direkt temas ettiğinde kesinlikle sizi rahatsız etmez. Bunun sebebi elektronik sigara likitlerinin son derece basit malzemelerden oluşuyor olmasıdır. Standart bir elektronik sigara likiti saf su, nikotin, aromadan oluşur. Bazı elektronik sigara likitlerinde ise ek olarak gıda boyası da kullanıldığı olur. Ancak bu maddelerin hiç biri sizi ciddi şekilde etkilemez. Yani elektronik sigara içerken ağzınıza likitin gelmesi veya elektronik sigaranıza elinize az miktarda likitin bulaşması büyük bir risk teşkil etmez. Ancak bu durum, nikotine alerjisi olmayanlar için geçerlidir. Eğer nikotine alerjiniz varsa (bunu öğrenmek için alerji testi de yaptırabilirsiniz) elektronik sigara elinize bulaştığında kaşıntı, şişme ve pek çok durum ile karşılaşabilirsiniz.

blog-banner-2

Nikotinin Sebep Olduğu Riskler Nelerdir?

Elektronik sigara likitleri ile ilgili bir başka mesele de likitin yanlışlıkla yutulması veya dudağa-dile ve gırtlağa temas etmesidir.  Tatlı aromaların dile veya dudağa teması kullanıcıların şikayet etmedikleri, bilakis sevdikleri bir durumdur; en azından bazı kullanıcılar için bu böyledir. Ancak zaman zaman likitler kullanıcıların gırtlağına da temas eder. Bu, çok riskli bir durum olmamakla birlikte likitteki sıvı nikotinin gırtlağınızdaki damarları daraltmasına neden olur. Likitleri yuttuğunuzda boğazınız hafifçe tahriş olur. Ancak bu küçük rahatsızlık dışında çok ciddi bir semptom ile karşılaşmazsınız.

 

elektronik-sigara-likiti-temas-3

 

Peki o zaman bazı yabancı videolarda niçin insanlar elektronik sigara likitleriyle ilgili video veya bloglarda eldivenle görüntülenirler? Özellikle DIY (Do It Yourself / Kendin Yap) videolarında insanların kendi likitlerini yaptıklarını ve bunu yaparken de eldiven kullandıklarını görebilirsiniz. Latex veya kauçuktan oluşan bu eldiven kullanımının nedeni tamamen hijyendir ve saf nikotinin deri ile temasını önlemektir. Peki saf nikotin veya elektronik sigara likiti yapımında kullanılan sıvı nikotinin deri ile temasında ne gibi bir risk vardır?

 

Ah Şu Nikotin!

Elektronik sigaralarda sağlığınız için risk taşıyan maddelerin başında nikotin gelir. Nikoninin vücudunuz için taşıdığı risklerin başında damarları daraltma özelliği gelir ki, bu elektronik sigaraların zaten bilinen bir zararıdır. Bunun dışında nikotinin fazla alınması kan basıncınızı arttırır ve yüksek tansiyona neden olur. Yine aşırı nikotine bağlı bir başka şikayetse ishaldir. Ancak bunların hiç biri elektronik sigara kullanıcılarını etkilemez. Çünkü kullanılan saf nikotin miktarı son derece azdır. Nikotinle ilgili şikayetler genellikle aşırı miktarda nikotine maruz kalmakla ilgilidir.

blog-banner-4

Yani siz düşük miktarda nikotini yutsanız da veya derinizle temas ettirseniz de sizleri büyük bir risk beklemiyor. Özellikle video ve bloglarda eldiven takılmasının sebebi, saf ve yüksek miktarda nikotinin ciddi rahatsızlıklara sebep olmasıdır. Elbette nikotin alerjiniz olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü nikotine alerjiniz varsa, bahsettiğimiz riskler  sizin için ciddi problemlere neden olabilir.

 

elektronik-sigara-likiti-temas-5

Kendi Likitini Üretenler Neden Eldiven Kullanıyorlar?

Kendi elektronik sigara likitini üretmek de dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın. Ancak deneyimli bir elektronik sigara kullanıcısı değilseniz kendi likitinizi üretmek çok tavsiye edilmez. Ancak çok deneyimli bir kullanıcıysanız kendi likitlerinizi üretmeyi deneyebilirsiniz. İnternette kendi elektronik sigara likitlerini üretmeye çalışan pek çok kişinin videosunda bu kişilerin eldiven taktıklarını görebilirsiniz. Bunun nedeni saf nikotinin cilde temasının ciddi sorunlara neden olmasıdır. Yukarıda nikotin ile ilgili saydığımız şikayetler saf nikotin ile temas ettiğinizde karşınıza çıkabilir.

 

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap