Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Elektronik Sigara Ak Ciğerde Su Toplamasına Neden Olur Mu?

-1

Elektronik Sigara Ak Ciğerde Su Toplamasına Neden Olur Mu?

Elektronik sigaranın dünyamız ve ülkemiz için oldukça yeni bir kavram. Bu yüzden özellikle sitemiz esigaraevi.net sizleri elektronik sigara kullanımının neden olduğu hemen her sorun ve problem hakkında aydınlatmaya çalışıyor. Bugünkü konumuz elektronik sigara kullanımı ne zaman gündeme gelse tekrar alevlenen elektronik sigaranın ak ciğerlerde bir soruna yol açıp açmadığı. Elektronik sigaranın ak ciğerlerin su toplamasına neden olup olmadığı özellikle elektronik sigara kullanmayan pek çok endişeli sigara kullanıcısının sık sık sorduğu bir konu. Peki bu ne kadar gerçek? Elektronik sigara ak ciğerin su toplamasına neden oluyor mu?

liquid-spat-e-cigarettes

Bu Konuda Da Bilimsel Araştırmalar Var

Elektronik sigara dünya ve ülkemiz için yenş olduğu için elektronik sigara kullanımının yol açabileceği her problem her sorun bilimsel araştırmaların araştırma konusu dahilinde. Elektronik sigaranın ak ciğerde su toplanmasına neden olup olmaması da özellikle İtalya’da sigara karşıtı çalışmalar gerçekleştiren laboratuvarların gündeminde. Advisor for Lega Italiana Anti Fumo (LIAF) yani; İtalya Anti – Sigara Araştırmaları Kurumu’nun başındaki bilim adamlarından Dr. Ricardo Puluso, elektronik sigaranın ak ciğerlerin su toplmasına neden olup olmadığını araştıran araştırmacıların başında geliyor.

blog-metin-arası

İlginçtir, elektronik sigara dünyanın pek çok ülkesinde bir “tütün ürünü” olarak sınıflandırılıyor olsa da elektronik sigara ve elektronik sigara kullanımı üzerine yapılan pek çok araştırmanın altında sigara karşıtlarının imzası bulunuyor. Ancak elektronik sigara ile ilgili araştırmaların pek çoğunun ümit verici olduğunu söylemek mümkün.

Su Buharı Ciğerlerinizi Ne Kadar Etkliyorsa, Elektronik Sigara Da O Kadar Etkiliyor

mr-zero

Yapılan araştırmalar, elektronik sigaranın ak ciğerlerde su toplaması ihtimalinin su buharı kadar olduğunu gösteriyor. Araştırmalara göre elektronik sigaranın ak ciğerlerde su toplamasına yol açması için hiçbir sebep yok. Hatta dahası var; yapılan araştırmalar aerosol formunda bulunan propilen gliserolün (Elektronik Sigara İçeriklerinde Bu Madde PG olarak gösterilir) anti – bakteriyel olduğunu dahi gösteriyor. Yani elektronik sigara ciğerde su toplmasına neden olması şöyle dursun, ak ciğerinizdeki mikropları ortadan kaldıran bir özelliğe sahip.

 

Yapılan bir başka araştırma ise elektronik sigara ve ak ciğerlerde su toplanması sorununa çok daha bilimsel bir açıklama getiriyor. Bu araştırmaya göre ak ciğerlerinizde su toplanması için pulmoner ödem ya da plevral efüzyon olarak adlandırılan birkaç patolojik durumun meydana gelmesi gerekiyor. Buna ek olarak yapılan arştırmalar elektronik sigaranın sadece gliserin ve glikol parçalarından oluşan bir sis yaydığını ve bu sisin ciğerlerde bir etkiye neden olmadığını gösteriyor.

iStock_000035511444Large-2

Elektronik sigaranın ak ciğerlerde su toplmasına neden olması için öncelikle bu cihazlarda kullanılan elektronik sigara likitlerinde su bulunması gerekiyor. Ancak 20 ml’lik bir elektronik sigara likitinin sadece %2’si su içerir. Peki bu su, bir şekilde ak ciğerlerinize geçerse ne olur? Cevap oldukça basit: ak ciğerler tarafından bu su dışarıya atılır. Üstelik bu sadece elektronik sigara likiti çeşitlerindeki su için değil hemen hemen her madde için geçerlidir. Ak ciğerinize olmasından fazla su buharı girerse fazla su bir şekilde kanınıza karışır ve deri yolu ile bu fazla su dışarıya atılır. Elbette burada “fazla su” ile kastımız buharlaştırılmış, buhar halindeki sudur.

SPA Ve Buhar Odası Kadar Riskli

Şimdi elektronik sigara kullanımına bir başka açıdan bakalım. Buhar odaları, saunalar ve SPA merkezleri özellikle naneli aromaya sahip buhar kullanırlar ve bu har sayesinde deri gözeneklerinin nefes almasını sağlarlar. Eğer su buharı veya içinde başka maddeler bulunan aerosol maddeler çok tehlikeli olsaydıi bu buhar odaları sauna ve SPA merkezlerinin hepsinin kapatılması gerekirdi.

vapecloud

Tüm bu bilimsel verilere bakarak elektronik sigara kullanımının ak ciğerlerde su toplamasına neden olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle şehirde yaşıyorsanız egzoz gazı sizin ve ak ciğerleriniz için çok daha tehlikeli ve zararlıdır. Elektronik sigara kullandığınızda meydana gelen buharda (yazımızın ortasında bunun bir tür aerosol olduğundan söz etmiştik, bunu da bir başka makalede ayrıntılı olarak ele alacağız) nikotin, aroma ve çok az miktarda da su buharı bulunur. Yapılan araştırmalar şimdilik bu buharın ak ciğerlerde bir soruna yol açmadığını gösteriyor olsa da bu elektronik sigaranın tamamen zararsız olduğunu göstermiyor. Ancak şimdilik elektronik sigaranın ak ciğerlerde su topladığına dair bir ver yok.

Kaynak: http://the-ecig-science.org/?p=1057

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap