Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

E-Sigara Kullanıcıları Sigara Kullanmaya Neden Devam Ederler?

0

E-Sigara Kullanıcıları Sigara Kullanmaya Neden Devam Ederler?

Elektronik sigara kullanımı gözle görülür oranda arttı. Kamuoyunun dikkati giderek elektronik sigara üzerinde yoğunlaşmaya başladı ve elektronik sigara kullanımının sigara kullanımından daha az zararlı olduğu ortaya kondu. Buraya kadar her şey normal. Ancak bazı elektronik sigara kullanıcıları geleneksel sigara kullanmaya devam ediyorlar. İşte burada alışkın olmadığımız bir durum var. Elektronik sigara kullanmanın normalde sigara kullanımını ortadan kaldırması gerekiyordu. Peki e-sigara kullanıcıları sigara kullanmaya neden devam ederler? Eğer siz de bu sorunun cevabını bizler gibi merak ediyorsanız, devam edelim.

Elektronik Sigara Ne Yapıyor?

sigarayi-birakmanin-yollari-6 (1)

Elektronik sigara, sigaranın yakarak elde ettiği nikotini tankına doldurulan elektronik sigara likiti adı verilen bir sıvıdan elde eder. Bu durum kullanıcıların nikotin ihtiyaçlarını elektronik sigara kullanarak gidermelerine neden olur. Elektronik sigara kullanımının sağladığı bir avantaj da sigara kullanırken karşı karşıya kaldığınız izmarit, kül, koku gibi kötü ayrıntılarla uğraşmak zorunda kalmamanız. Üstelik elektronik sigara -tamamen zararsız olmasa da- sigaradan daha az zararlıdır. Bu durum elektronik sigara ile ilgili araştırmalar yeni yeni çoğalmış olmasına karşın neredeyse herkesin bildiği bir konudur.

 

Elektronik Sigara Kullanıcısı Neden Sigara İçmeye Devam Eder?

smok-alien-kit-banner

Aslında elektronik sigara kullanırken aynı zamanda sigara kullanan kullanıcıları bu alışkanlığa iten şey oldukça basit. Eğer gerçekten sigara kullanmayı bırakmak ve elektronik sigara kullanarak nikotin ihtiyacınızı karşılamak isterseniz bunu elektronik sigara ile rahat bir şekilde başarabilirsiniz. Ancak elektronik sigara kullanmayı sadece merak ve keşif için tercih ederseniz elektronik sigara kullanımı ile ilgili maceranız muhtemelen çok uzun sürmeyecektir. Bu yüzden elektronik sigara kullanmaya devam eden pek çok kişi aynı zamanda sigara kullanmaya devam etmektedir. Özetle, elektronik sigara kullanmanın üzerindeki gizem ortadan kalkınca, eski sigara kullanıcıları tekrar eski alışkanlıklarına geri dönmektedirler.

Eğer gerçekten sigarayı bırakmak isterseniz ve bunun için kendinize ideal bir cihaz seçim sigara içmemeye başlarsanız, sigarayı gerçekten bırakabilirsiniz. Ancak elektronik sigara kullanmayı merak eden biriyseniz ve sigara kullanmayı bırakmak önceliğiniz değilse, muhtemelen hem elektronik sigara hem de sigara kullanmaya devam edeceksiniz.

Hem Elektronik Sigara Hem De Sigara Kullanmanın Sağlık Açısından Riskleri Nelerdir?

Hem elektronik sigara hem de sigara kullanma işlemi çeşitli internet sitelerinde “dual vaping” adı ile anılıyor. Bu, hem elektronik sigara hem de sigara içen kişiler için kullanılan bir tabir. Ancak bir “dual vaper” olmak her açıdan oldukça riskli bir eylem. Öncelikle bunu yaptığınızda vücudunuza bir sigarada bulunan tüm kimyasal maddeleri alıyorsunuz. Üstüne de elektronik sigara likiti tercihinize göre fazladan nikotin alıyorsunuz ki bu ölümcül karışım damar rahatsızlıkları ve kanser için oldukça ideal.

Evet yapılan son araştırmalar elektronik sigaranın sigaraya göre oldukça ideal olduğunu göstermektedir. Ancak bu, elektronik sigara kullanımının tammaen zararsız olduğunu göstermez. Hem sigara hem elektronik sigara kullanmak için ısrar ettiğinizde sadece kardiovasküler sisteminize zarar vermekle kalmazsınız. Aynı zamanda astım ve diğer solunum yolu hastalıklarına da davetiye çıkarırsınız. Ayrıca aşırı nikotin almak sadece damarlarınızı değil, beyninizi de olumsuz yönde etkiler. Eğer elektronik sigara ve sigara kullanmaya uzun süre devam ederseniz beyninizi tam bir nikotin bağımlısı haline getirirsiniz. Bu durumda nikotin almadığınız zamanlarda kendinizi çok ama çok kötü hissetmeniz işten bile değildir.

blog-metin-arası

Bu yüzden eğer elektronik sigara kullanıyorsanız sigara kullanmamaya özen gösterin. Elektronik sigara ve sigara kullanımını birlikte yapmak ve “dual vaping” olmak, sağlığınız için pek çok risk taşımaktadır. Bu yüzden her ikisini birlikte kullanmaktan özellikle kaçın.

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap