Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

E-Sigara Ve Dumanlı Sigara Farklı Mı?

0

E-Sigara Ve Dumanlı Sigara Farkı

Elektronik sigaralar giderek daha fazla insanın dikkatini çekmeye başladı. Özellikle de ülkemizde. Medyadan sürekli e-sigara / elektronik sigara kullanımının risklerinden ve tehlikelerinden bahsediliyor. Gerçi medyada çıkan haberler uzun zamandan bu yana elektronik sigara kullananları etkilemek şöyle dursun, e-sigaranın ateşli bir savunucusu olmasını sağlıyor, tıpkı dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi. Peki gerçekten kimilerinin iddia ettiği gibi elektronik sigara ve dumanlı sigara arasında hiç fark yok mu? Daha önceki pek çok yazımızda elektronik sigara ve geleneksel sigara arasındaki farklılıklara değinmiştik. Ancak bugün konuyu çok daha derinlemesine ve açıkça ortaya koymaya çalışacağız.O zaman sorumuzu soralım: e-sigara ve dumanlı sigara farklı mı?

Elektronik Sigaralarla İlgili Gerçekler

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımıyla ilgili en geniş kapsamlı araştırmalar genellikle İngiltere’ye ait. Çünkü nüfusun büyük bir kısmı kabul edilebilir oranın çok üstünde sayıda sigara kullanıyor. Buna bir de koruyucu sağlık önlemleri konusunda İngiliz Hükumetinin hassasiyeti eklenince sigara ve elektronik sigara Birleşik Krallık’ın en önemli gündem maddelerinden birisi haline geliyor. Ülkemizdeki “resmî gazete” bildiğiniz gibi hükumetin aldığı kararlardan vatandaşları haberdar eder. İngiltere’de bunun bir benzeri olan gov.uk adında bir internet sitesi var. Bu sitede, hükumetin elektronik sigara konusundaki araştırması yer alıyor.

BBC Televizyonu Elektronik Sigara

Sigara Hakkında Yapılan Bilimsel Araştırmalar

Sigara Ve E-Sigara Farkları Nelerdir?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre elektronik sigara geleneksel sigaradan %95 oranında daha az zararlı. Tekrar tekrar söyledik. Ancak bir daha söylemekte bir sorun yoktur: bu durum, elektronik sigaranın tamamen zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Elektronik sigara, sigaranın yerini alan bir üründür. Tavsiye edilen kullanım şekli, nikotin seviyesini giderek düşürerek çekim yapmanızdır. Bunlardan neden söz ettiğimizi yazımızın ilerleyen kısımlarında anlatacağız. Araştırma sonucunda başka sonuçlar da var.

İngiliz Toplumu’nun %44.8’i elektronik sigaranın sigaradan daha az zararlı olduğunu bilmiyor. Yine bir başka sonuç oldukça çarpıcı: uzun vadede elektronik sigaralar, çocukların ve gençlerin elektronik sigaraya başlamasına neden olmuyor. Araştırmayı yapan Prof. Ann McNeill ve Prof. Peter Hajek aynı zamanda uzun süreli kullanımın e-sigaranın sigaranın yerini almasını sağlıyor. Araştırmaların adresi Londra Queen Marry Üniversitesi. Bu arada diğer makalelerimizden dünyanın pek çok yerinde elektronik sigara ile ilgili bilimsel araştırmaların sonucuna da ulaşabilirsiniz.

Sigaranın Zararları

Sigara Nasıl Bırakılır?

Elektronik Sigaralarla İlgili Araştırmalar Ne Söylüyor?

Yukarıda yapılan bilimsel araştırmalar, e-sigaranın sigaradan %95 oranında daha az zararlı olduğunu gösteriyor. Dünyadaki pek çok ülkenin aksine İngiltere, bilimsel araştırmalar konusunda kendisini daha çok zorluyor. Public Health England Press Office yani “İngiltere Halk Sağlığı Ofisi” sayfasında yayınlanan resmi sonuçlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Peki ülkemizde elektronik sigara nasıl algılanıyor? Verilen tepkilerin nedeni ne?

Elektronik Sigara, Sigarayı Bıraktırıyor Mu?

Sigaranın Gerçek Yüzü

Prof. Dr. Sadık Demirsoy: Elektronik Sigara Ve Sigara Arasında Fark Yok

Gazi Üniversitesi Profesörlerinden Prof. Dr. Sadık Demirsoy’un bu demeci özellikle sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Bizler bu görüşe katılmamakla birlikte saygı duyuyoruz. Ancak yapılan bazı yorumlara cevap vererek e-sigara konusundaki yanlış kanıları ortaya koyalım. Birinci yanlış görüş e-sigaranın “tamamen zararsız” olduğunun iddia edilmesi. Blog yazılarımızı ineceleyin ve bu tip bir ifade bulursanız bizimle paylaşın.

Elektronik sigara, sigaranın yerini alması için üretilmiştir. Cihazı kullanım sıklığınız, sigara içme isteği uyandığı anda olmalı. Eğer gün boyunca elektronik sigara kullanıyor ve gün içinde 3 – 4 defa tank dolumu yapmak zorunda kalıyorsanız, sahibi olduğunuz e-sigara modelini amacı dışında kullanıyorsunuz demektir. Elektronik sigara kullanımıyla ilgili bir konuyu netleştirelim: her ne kadar sigaranın zararlı kimyasallarını içermese de e-sigara size nikotin sağlar. Nikotin -çoğu kişinin bildiğinin aksine- kanseri tetiklemez. Buna karşın nikotinin kan basıncını ve ritmini arttırıcı özelliği vardır. Eğer yüksek miktarda nikotin alırsanız ve bunu uzun süre yaparsanız damarlarınız tıkanabilir ve kısa zamanda kardiovasküler rahatsızlıklarla karşı karşıya kalırsınız. Özetle, elektronik sigaranın sağladığı nikotinin size zarar vermesi veya vermemesi yine sizinle ilgili.

Bir başka yorumsa, elektronik sigaranın sigarayı bıraktırmadığı gibi bağımlılık yaptığı görüşünde. Aslında bu da elektronik sigara kullanımıyla ilgili bir yanlıştan kaynaklanıyor. Bizler sık sık aynı yöntemden söz ediyoruz. Eğer sigarayı yeni bıraktıysanız ve elektronik sigara kullanmaya başladıysanız, nikotin seviyesini kullandığınız sigarayla aynı noktada tutmalısınız. Daha sonraysa nikotin seviyesini giderek düşürmelisiniz. Böylelikle sigaranın içindeki bağımlılık yapan nikotinden aşamalı olarak kurtulursunuz. Eğer nikotin seviyesini düşürmek şöyle dursun arttırırsanız, nikoin bağımlılığı devam eder ve siz elektronik sigaraya bağımlı hale gelirsiniz.

Elektronik Sigaranın Sigaradan Zararsız Olmasının Nedeni Nedir?

Cevap basit. Elektronik sigara bir maddeyi yakmaz. Sadece ısıtır ve buharlaşmasını sağlar. Bu da kuru tütün ve sigara kağıdının yanması sonucu ortaya çıkan zehirli kimyasalları önler. Elektronik sigara, rağbet gören bir üründür. Sigaranın içeriğindeki kimyasalları öğrendiğiniz zaman bunun neden böyle olduğunu anlayacaksınız. Bir dal sigarayı yakıp içinize çektiğinizde zifir, katran, amonyak ve “radyoaktif” maddeleri ciğerlerinize çekiyorsunuz. Eğer aromalı – mentollü bir sigara kullanıyorsanız vücuda giren ve akciğerlerinize yapışarak kansere neden olan kimyasalların sayısı da artıyor. Sarma tütün, nargile, pipo ve puro için de tüm bu söylediklerimiz geçerli.

 

Smok Alien Banner

Elektronik sigara sıvısı (ısıtılarak “buhar” haline gelir) ise propilen gliserin, vejeteryan gliserin, nikotin, diacetyl, saf su, nikotin ve gıda aroması gibi içeriklerden oluşur. Bu maddelerden nikotin, kanserle ilişkilendirilen bir madde olsa da başka sağlık riskleri taşır. Yine diacetyl, marketlerde özellikle “krema” veya “tereyağı” aroması içeren her tür bisküvi, tatlı, şekerleme, çikolata ürününde bulunur ve bu maddenin içeriği tartışmalıdır. Bu arada preopilen gliserin ve vejeteryan gliserinin bazı insanlara alerji yaptığı da gerçektir. Yine elektronik sigara kullanıp kullanmamak konusunda tereddütleriniz varsa, piyasada sadece bitkisel (vejeteryan gliserin) içeren, içinde “diacetyl” olmayan likitlerin de bulunduğunu ekleyelim.

 

Kısaca belirtmek istediğimiz şey şu; elektronik sigara ile ilgili araştırmalar henüz yeni. Ancak araştırma sonuçları e-sigaranın geleneksel tütün ürünlerinden daha az zararlı olduğu sonucunu destekliyor. Elektronik sigaranın zararlı olduğuna dair görüşlerin genellikle “yanlış” veya “aşırı” kullanımdan kaynaklandığını ekleyelim. Üstelik sigaranın zararları konusunda biraz araştırma yaparsanız, esas tehlikeyi çok daha net olarak görürsünüz. Sigaranın tehlikesine ilişkin çarpıcı bir örnek, Belçika’dan. Belçikalı Sivil Toplum Kuruluşları, sigara üreticilerini “insanlara zarar vermekle” suçladılar ve dava ettiler. Yine millî gururumuz Aziz Sancar, sigaranın oluşturduğu DNA hasarını giderecek bir çözümle nobel ödülü aldı.Özetle, sigaranın zararlarını incelediğinizde e-sigaranın oldukça -zararlı olmakla birlikte- masum olduğunu kendiniz de göreceksiniz.

 

 

 

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap