Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Dünyada Elektronik Sigara

2

Dünyada Elektronik Sigara

Elektronik Sigara Hangi Ülkelerde Yasak?

esigaraevi.net‘den hepinize merhaba. Bugün sizler için diğer ülkelerde elektronik sigaranın durumundan söz edeceğiz. Elektronik sigara hangi ülkelerde yasak? Hangi ülkelerde elektronik sigara ile ilgili yasaklamalar mevcut? Niçin bazı ülkeler elektronik sigara reklamlarını kısıtlıyor? Sizler için bugün dünyada elektronik sigara konusunu işleyerek dünyada elektronik sigara kullanımına bir açıklık getirmeye çalışacağız.

 

havaalanlarinda-elektronik-sigara-kullanimi

İngilterede Elektronik Sigara

İngiltere, elektronik sigara kullanıcılarının uygulamalarını sık sık duyduğu ülkelerden bir tanesi. İngiltere elektronik sigara ile ilgili olarak ilk kez sigara bağımlısı olan vatandaşlarına tedavi amaçlı olarak bedava elektronik sigara vermesi ile gündeme gelmişti. İngiltere’deki elektronik sigara kısıtlandırmaları zaman zaman kullanıcıların eylem yapmasına da neden olmuştu. Hatta İngiltere’de yaşayan pek çok elektronik sigara kullanıcısı, elektronik sigara kullanımının kısıtlandırılması halinde normal sigaraya geri dönecekleri konusunda beyanda bulunmuşlardı. Peki İngiltere’de elektronik sigara kullanımı ile ilgili son durum nedir?

Son verilere göre İngiltere’de 8.8 milyon kişi sigara kullanıyor. İngiltere Hükumeti, elektronik sigaraların özellikle gençler ve ergen kişiler arasında fazla yayılmasının istemediği için elektronik sigara satışlarına olmasa da elektronik sigara reklamlarına bir sınırlandırma getirmiş durumda.

dunyada-elektronik-sigara-1

İngiltere’deki elektronik sigara kullanıcılarının sayısı ise 3 milyona yakın. Kullanıcıların %39’u daha önce geleneksel sigara kullanan insanlar. Veriler, elektronik sigaraların üretim amaçları konusunda da en bilgili ülkenin İngiltere olduğunu gösteriyor. İngiltere Halkının %82.8’i elektronik sigaraların hangi amaçla ve niçin üretildiklerini ve niçin kullanıldıklarını biliyor.

İngiltere’deki elektronik sigara kullanıcıları farklı kullanıcı profillerine sahipler. İngiltere’deki elektronik sigara kullanıcılarının %71’i tekrar doldurulabilen tanklara sahip elektronik sigaralara sahipler. Kullanıcıların %26’sı ise kartuş kullanıyorlar. İngiliz elektronik sigara kullanıcılarının %25’i ise elektronik sigaraların zararlı olduğunu düşünüyor. İngiltere’de elektronik sigara kadınlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Özellikle genç kadınların elektronik sigaraya olan ilgileri memnun edici olarak gösteriliyor.

Avrupa Birliğinde Elektronik Sigara

Avrupa Birliği, elektronik sigara konusunda temkinli. Avrupa Birliği sınırları içerisinde elektronik sigara satışı serbest olsa da hükumet denetimi oldukça sıkı. İsveç Halkı’nın %57’si elektronik sigaraları hakkında bilgi sahibi. Ancak Yunanistan, elektronik sigara konusunda en bilgili ülkelerden birisi. Yunanistan Halkı’nın %98’i elektronik sigara duyarlılığına sahip. Yunanistan’daki bu oran Fransa’da %87 iken İtalya’da %86.

dunyada-elektronik-sigara-2

Avrupa Birliği’nin toplam nüfusunun %12’si elektronik sigarayı bir kere mutlaka denemiş. Bu da toplam nüfusun %49’una denk geliyor. Avrupa Birliği’ndeki bu oran 2012’den bu yana %69.9 oranında artış göstermiş durumda. Avrupa Birliği’nde 7.5 milyon elektronik sigara kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların 3 milyonu Fransa’da, 2 milyonu ise İtalya’da bulunuyor. Litvanya ve Ukrayna’da devlet elektronik sigaraya kısıtlandırma getirmiş durumda.

 

ABD Ve Elektronik Sigara

ABD’de elektronik sigara denilince akla ilk gelen kuruluşlardan birisi Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi FDA. FDA daha önce elektronik sigaraları genellikle sağlıklı olarak nitelendirdi. ABD Halkının %13’ü hayatlarında bir kez olsun elektronik sigarayı denemiş. ABD’de elektronik sigara denemiş olan kişilerin sayısı 2010’dan bu yana %622 oranında artmış. ABD’de halkın elektronik sigara kullanımı 2010’da %2,1 iken şu anda %6,8 ve bu oran giderek artıyor. ABD Halkının %59.7’si kolaylıkla elektronik sigaralara ulaşabiliyor ve bu cihazları rahatlıkla kullanabiliyor.

 

elektronik-sigara-yasaklari-2

Kanada’da Elektronik Sigara

Kanada Halkı’nın %8,5’i (ki bu sayı 2,5 milyon kişi ediyor) elektronik sigaraları bir kez olsun denemiş. Kanada’da yaşan 1,8 milyon kişiyse elektronik sigara kullanıyor. Amerika’nın diğer komşularında ise elektronik sigaraya karşı takınılan tavır oldukça sert; Meksika’da ne yazık ki müdahale ve engellemelere rağmen elektronik sigara yasaklı bir ürün. Yasak 2015 yılında geldi ve hala devam ediyor. Elektronik sigara Costa Rica’da da yasaklanmış durumda.

Güney Amerika Ve Elektronik Sigara

Arjantin, Brezilya, Kolombiya Ve Uruguay’da elektronik sigara kullanmak yasak. Bolivya, Peru ve Paraguay’da ise elektronik sigaralarla ilgili bir yasa bulunmuyor. Venezuela’da ise elektronik sigara, tütün mamulleri ile ilgili yasalara tabii. Yani elektronik sigara kullanımı ile geleneksel sigara kullanımı bir tutuluyor. Ekvator’da elektronik sigaraların 18 yaşın altındaki kişilere satılması yasak. Buna ek olarak Şili’de elektronik sigara medikal bir ürün olarak görülüyor.

blog-banner-4

Afrika Ve Elektronik Sigara

Afrika’nın pek çok ülkesinde elektronik sigaralarla ilgili bir yasak bulunmuyor. Buna karşın GÜney Afrika’da elektronik sigaraların satışı ve kullanımı serbest ancak elektronik sigaraları sadece nikotinsiz elektronik sigara likitleri ile birlikte kullanabiliyorsunuz. Güney Afrika’da sağlık bakanlığı elektronik sigaraları sürekli kısıtlamaya çalışıyor. Belki de bu yüzden Güney Afrika’da sadece 20.000 elektronik sigara kullanıcısı bulunuyor.

Avusturalya Ve Yeni Zellanda

Yeni Zellanda’da elektronik sigara satışı 2016’da değiştirilen kanunlarla yasaklanmış olmasına rağmen “sağlıklı” olarak nitelendirilen bazı elektronik sigara modellerinin satışı ve kullanımı serbest. Avusturalya’da elektronik sigaraların satışı ile ilgili sert bir kanuni sınırlandırılma bulunmuyor. Buna rağmen Avusturalya’da sadece sağlıklı olarak nitelendirilen elektronik sigaraların ve de nikotinsiz elektronik sigara likitlerinin satışına izin veriliyor.

elektronik-sigara-nerelerde-yasak-2

Asya’da Elektronik Sigara

Pek çok elektronik sigara modelinin kaynağı, bildiğiniz üzere Çindir. Ancak Çin’de bulunan Shenzen’in kullanılan tüm elektronik sigara üretiminin %95’inin kaynağı olduğunu söylesek, yalan söylemiş olmayız. Brunei, Kamboçya, Singapur ve Tayland’da ise, Çin’den farklı olarak elektronik sigaraya karşı son derece sert bir tepki var. Bu ülkeler, elektronik sigara sınırlandırılmaları nedeniyle elektronik sigaradan arındırılmış bölgeler olarak görülüyor.

blog-banner-2

Japonya’da elektronik sigara satışı için bir engel yok. Ancak elektronik sigaranızı japonya’da kullanmak istiyorsanız, nikotin içermeyen elektronik sigara likiti kullanmalısınız ve çok uzun süre elektronik sigara kullanmamalısınız. İçinde nikotin bulunan elektronik sigara likitlerinin kullanımı ise Japonya’da tamamen yasak. Çünkü nikotinli likitler medikal bir ürün olarak görülüyor.

dunyada-elektronik-sigara-3

Tayvan’da sadece eczanelerde bulunan bir lisansa sahip olan elektronik sigaralar satılabiliyor. Güney Kore’de ise elektronik sigaraları kullanmak, üretimini yapmak veya likitlerini üretmek – satmak yasak değil ancak çok yüksek vergilerle vergilendirildiğinden bu bölgelerde de elektronik sigara kullanımı oldukça az.

 

1 Comment
  1. […] dünyanın hangi ülkelerinde serbest, hangi ülkelerinde yasak olduğunu öğrenmek isterseniz buradan […]

Yorum Yap