Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Dr Oz (Dr Mehmet Öz) Elektronik Sigara Hakkında Ne Diyor?

1

Dr Mehmet Öz, Elektronik Sigaralar Hakkında Neler Söylüyor?

Dikkat: Sitemizdeki içeriğin kaynağı ABD’de yayınlanan “Dr Oz Show” un “Elektronik Sigara” ile ilgili bölümünden alınmıştır. Bahsi geçen doktor ve uzmanlar elektronik sigaralarla ilgili görüşlerini ve endişelerini beyan etmişlerdir. Dr Mehmet Öz başta olmak üzere doktorlar elektronik sigara kullanımına şüpheyle yaklaşmaktadırlar ve kesinlikle elektronik sigarayı övmemekte veya tavsiye etmemektedirler. esigaraevi.net olarak bizler de elektronik sigaraları sigara ve diğer tütün ürünlerine karşı olan bağımlılığınızdan kurtulmanız için öneriyoruz. Bizim de temennimiz tıpkı Dr Mehmet Öz gibi kimsenin elektronik sigara kullanmak zorunda kalmaması. Ancak sigara bağımlısı iseniz, bu cihazları tercih edebilirsiniz.

elektronik-sigara-zararli-mi

Elektronik Sigaralar Zararlı Mı?

O sadece ülkemizde değil, Amerika’da da oldukça popüler. Bu başarılı kalp cerrahı önce bir popüler bir kadın programında “sağlık köşesi” sunmaya başlıyor. Ardından o kadar başarılı oluyor ki kendi sağlık programı oluyor ve ABD’de bir sağlık otoritesi olarak görülüyor. Kimden bahsettiğimizi merak ettiniz mi? O, “Dr Oz” olarak da tanınan Dr. Mehmet Öz. Başarılı bir tıp kariyerine sahip olan Dr Oz’un elektronik sigaralarla ilgili ne düşündüğünü merak ediyor musunuz? O zaman damaklarda bir premium elektronik sigara likiti tadı bırakacak olan bu içeriğimizi çok seveceksiniz. Bakalım Türkiye ve ABD’nin gururu Mehmet Öz, özellikle Amerika ve İngiltere’de giderek popüler olan elektronik sigara konusunda ne düşünüyor? İlgili videoyu izleyerek Dr Oz’un elektronik sigara kullanımı hakkında ne düşündüğünü öğrenmeye çalışalım.

blog-metin-arası

Dr Natalie Azar Ve Dr Mehmet Öz

elektronik-sigara-saglik

Natalia Azar, Elektronik Sigara Konusundaki Konuşmacılardan Birisi

Tıpkı Amerikada “Dr Oz” olarak bilinip tanınan Dr Mehmet Öz gibi, Natalie Azar da doktorluğun yanında “Mecidal Contributor” olarak adlandırabileceğimiz biri. Peki ne demek “medical contributor”? Medical Contributor; tıbbi konularda tavsiyelerde bulunan ve bu konularda yazılı ve görsel içerikler oluşturan çoğunlukla tıp sektöründe çalışan kişilere verilen bir sıfat. Bu sıfata sahip kişiler özellikle televizyon kanallarında insanlara sağlık ve tıp konusunda tavsiyeler veren kimselerdir. Dr Natalia Azar da aynı Dr Mehmet Öz gibi ABD’de çeşitli televizyon kanallarında sağlık ve tıp konusunda bilgilendirici programları sunmaktadır.

Dr Oz Elektronik Sigaraları Sorguluyor

elektronik-sigara-likitlerinde-ne-var

Kartuşlu Elektronik Sigara Modelleri Son Derece İlkeldir.

The Dr. Oz Show programının resmi web sitesinde yayınlanan videoda Dr Oz, elektronik sigaraların giderek sorulan bir konu olduğundan söz ediyor ve elektronik sigaraların da normal sigaralar gibi kanser ve diğer hastalıklara sebep olup olmadığını daha önce de adından söz ettiğimiz Dr Natalie Azar’a soruyor. Elektronik sigara konusunda sorulan sorunun cevabı genellikle aynı. Elektronik sigaranın buhar üretmesi için gerekli olan elektronik sigara likiti, büyük oranda sıvı nikotinden oluşur. Bizler sigarayı bıraktığımızda tütünün gereksinimini duymasak da nikotine ihtiyacımız vardır. Elektronik sigaralar ile ilgili tüm araştırmaların temel amacı elektronik sigara likitlerinde sıvı nikotinin dışında neler bulunduğuna ilişkindir. Şimdilik gerçek bir sigaradaki zararlı kimyasal maddelerin elektronik sigara ve elektronik sigara likitlerinde daha az bulunduğunu söylemek mümkündür. Ancak önemli olan bu kimyasalların elektronik sigarada ne kadar bulunduğudur. Şu an için elektronik sigaralarla ilgili emin olduğumuz şeylerden birisi bu cihazların sıvı nikotini buharlaştırdığı ve bizlerin onu ciğerlerimize çektiğimiz.

elektronik-sigara-kullanimi-dr-oz

Likitler Özellikle 600 Derecenin Üzerinde Isıtıldıklarında Zararlı Kimyasallar Ortaya Çıkarabiliyorlar.

“Elektronik sigaralar kansere veya diğer hastalıklara neden olur mu?” sorusunu soran Dr Mehmet Öz, şu cevabı alıyor; “elektronik sigara ve elektronik sigara likiti içindeki radikaller sıklıkla araştırılan bir konu. Ancak öncelikle şunu bilmeliyiz; elektronik sigara henüz çok yeni ve bizler bu cihazın etkilerini gözlemleyecek zamana sahip değiliz. İlk aşamada elektronik sigaralarla ilgili pek çok araştırmanın yapıldığını ve bunların yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu araştırmalar yeterli değildir. Şimdilik elektronik sigara ve akciğer ilişkisine dair bazı araştırmalar var. Bu araştırmalarda e-sigara kullandıktan sonra akciğerin fizyolojisi aytıntılı bir şekilde inceleniyor ve bir değişikliğin olup olmadığına yakından bakılıyor. Elektronik sigara koah-amfizem veya tekrar edici akciğer hastalıkları gibi rahatsızlıklara neden oluyor mu? Elektronik sigaranın “kalp krizi”, “kanser” gibi hastalıklara sebep olduğu kesinlikle teoriktir. Ancak elektronik sigaranın başta akciğer ve kalbi nasıl etkilediği sorusunun cevabı için bir süre daha beklememiz gerekecek. Yıllar yıllar sonra bu konuda kesin ve net bir şey söyleyebileceğiz.”

Elektronik Sigara Araştırmaları Neden Yıllar Alıyor?

Aslında bu durum sadece elektronik sigaralarda değil hemen hemen piyasaya çıkacak yeni her tür tedavi yöntemi ve ilaç için kullanılır. Bir ilaç ve tedavi yöntemi piyasaya çıkmadan önce yıllarca denenirler. Bu durumda ilacın veya tedavi yönteminin insan metabolizmasına olan etkileri ince ince ve detaylı bir şekilde ortaya konuyor. Çünkü bir kimyasalın etkisi vücutta aniden olmasa da yıllar sonra kendisini gösterebiliyor. Peki bu bilgi bize nerede lazım olacak? Elektronik sigara dünya için yeni, ülkemiz içinse yepyeni bir kavram. Bu yüzden doktorlar elektronik sigara konusunda henüz kesin bir şey söyleyemiyorlar. Elektronik sigara kullananların uzun zaman boyunca incelenmeleri ve elektronik sigara kimyasallarının insan vücudu üzerindeki etkilerinin gözlenmesi gerek. Bu hesapla şimdiden “obezite” ilacının aslında var olduğunu ve denendiğini söyleyebiliriz. İlerleyen yıllarda bu ilacın da denenme süresi bitip piyasaya çıkabilir. Şimdi Dr Natalia Azar ve Dr Mehmet Öz’ün elektronik sigaralar ile ilgili söyleşisine devam edelim.

Nikotin Kanserojen Mi?

Dr Mehmet Öz’ün de değindiği konu aynı; nikotin sağlık açısından risk içerse de bu riskler daha çok kalp ve damarla ilgili. Dr Oz, konuşmasına nikotinin kanserojen bir madde olmadığını söyleyerek başlıyor. Aslında elektronik sigara ve diğer tütün ürünlerini ayıran şey de tam olarak budur: nikotinin elde edilme şekli. Sigara, puro, pipo, nargile bunu tütünü yakarak yapar. Ancak elektronik sigara -tamamen sağlıklı olduğunu iddia etmiyoruz- elektronik sigara likitini buharlaştırdığı için geleneksel tütün ürünlerinden daha sağlıklıdır. Ancak tekrar edelim; bu durum elektronik sigaranın tamamen sağlıklı olduğunu değil, geleneksel tütün ürünlerinden daha sağlıklı olduğunu gösterir.

blog-banner-4

Şimdi Dr Oz ve Dr Natalia Azar’ın ne dediğine tekrar dönelim. Dr Natalia Azar; “Burada söz konusu olan nikotin değil, “sıvı nikotin”dir. Sıvı nikotinin ciğere çekildiğinde neye sebep olduğunu bilmiyoruz. Buna ek olarak sıvı nikotinle direkt temas veya bu likitlerin içilmesi tamamen risklidir. Yine bir çocuğun elektronik sigara likitine ulaşması ve sadece bir çay kaşığı bu likitten içmesi o çocuğun ölümüne neden olabilir”. Burada elektronik sigara likiti ile ilgili bir başka konu ön plana çıkıyor: çocuk koruması. Sitemizdeki pek çok elektronik sigara likitinin “çocuk korumalı” bir kapağa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapaklar ancak güçlü bir şekilde kapağa bastırıldıklarında açılırlar. Bu da çocukların bu likitlere dokunmalarını veya onu içmelerini engeller.Dr Mehmet Öz (Dr Oz) Elektronik Sigara Hakkında Ne Diyor?

200’den Fazla Acil Durum Çağrısı

likit

Elektronik Sigara Likitleri Çocuk Korumalı Kapaklara Sahiptirler.

Dr Natalie Azar konuşmasına devam ederken sıvı nikotin ile ilgili zehirlenme vakalarından ve geçmişte bununla ilgili 200’den fazla ihbar aldıklarından söz ediyor. Elbette bu ihbarlar çocukların elektronik sigara likitlerine erişmesi, onlara dokunması ve onları içmesi ile ilgili. Dr Natalia Azar bu durumun elektronik sigara likitleri ile ilgili son derece ürkütücü bir şey olduğunun da altını çiziyor.

Dr Mehmet Öz konuşmasına devam ederken kartuşlu bir elektronik sigara modelini ekrana getiriyor ve elektronik sigara likitleri içerisinde bulunan malzemeleri sıralıyor; sıvı nikotin, propilen gliserol, aroma ve çeşitli ek kimyasallar elektronik sigara likitini oluşturuyor. Bu maddeler içerisinde nikotinden sonraki en riskli malzeme propilen gliserol. Bu madde 600 dereceye kadar ısındığında, çeşitli zararlı kimyasalların açığa çıkmasına neden olabiliyor. Bu kimyasallar arasında formaldehit ve bazı ağır metaller var. Bu arada propilen glikol alerjisi ve daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Elektronik Sigarayı Kimler Araştırıyor?

Elektronik sigara konusunu araştıran kurumların başında FDA geliyor. FDA, “Food And Drug Administration” yani Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi. Bunun dışında “Dünya Sağlık Örgütü” de elektronik sigaraları araştıran bir başka kurum. FDA, elektronik sigaralar hakkında en fazla araştırma yapan ve bu cihazların olası risklerini değerlendiren kuruluşların başında geliyor. Şimdilik FDA elektronik sigaraları “genellikle sağlıklı” olarak etiketlemiş durumda. Bu kurumlardan FDA, yoğun araştırmalara ve elektronik sigara likitinin insan sağlığı üzerindeki etkilerine odaklanmışken; WHO / World Health Organization daha çok elektronik sigara ve elektronik sigara likitlerinin pazarlanması ve çocukların – gençlerin bu ürünlerden uzak durması üzerine yoğunlaşmış durumda. Gerçekten de elektronik sigaralar aromaları bakımından çocukları ve gençleri cezbedecek bir kavram gibi duruyor ve e-sigara karşıtı pek çok kampayanın temelinde çocuk ve gençler var. Yine elektronik sigara likitilerinin korumaları da araştırılan konulardan.

blog-metin-arası

Sigaranın Övüldüğü Yıllar…

Sigaranın sağlık konusunda ne gibi risklere sahip olduğuna dair ilk araştırmalar Nazi Almanyası’nda yapılsa da (bu araştırmalarda sigaranın zararlı olduğu ve sigara endüstrisinin arkasında Yahudilerin olduğu propagandası sıkça yapılmıştır) 1950’li ve 1960’lı yıllarda Amerika’da “sigara” tadı ve kokusu iyi bir şey olarak parlatılıp – cilalandı. Ancak sağlık üzerindeki etkileri anlaşılınca sigara karşıtı söylemler etkinlik kazandı. Elbette tütün ürünlerini Nazilerden önce yasaklayan Osmanlı Padişahı 4. Murad’ı unutmayalım.

Elektronik Sigara Bağımlılık Yapar Mı?

elektronik-sigara-bagimlilik

Dr Andrea King İse Daha Çok Elektronik Sigaraların Bağımlılığı Üzerinde Duruyor.

Elektronik sigara kullananlarla ilgili bir çarpıcı unsur da bu kullanıcıların “elektronik sigara” değil “nikotin bağımlısı” olmalarıdır. Elektronik sigara kullananlar nikotini isterler. Peki elektronik sigara bağımlılık yaparsa? O zaman çözüm basit; seçeceğiniz likitlerdeki nikotin seviyesini giderek düşürün ve sonunda 0 nikotinli likitleri kullanarak elektronik sigaraya da veda edin.

Elektronik sigara üzerine araştırma yapanlardan birisi de Chicago Üniversitesi’nden Dr. Andrea King. Dr Andrea King daha çok elektronik sigaranın bağımlılık yapıcı özelliğinden söz ediyor. Araştırmalarına göre elektronik sigara bağımlılık yapıyor üstelik sadece içenleri değil buharı soluyanları da. Daha kötü olansa elektronik sigara buharı soluyanların normal sigara içmek istemeleri. Dr Oz, elektronik sigaralarla ilgili pek çok bilinmeyenin olduğunun da altını çizerek stüdyoda asılı duran bir tabelayı gösteriyor. Bu tabelada sigara içmek yasaktır yazıyor; elbette aynı şekilde pipo, puro ve elektronik sigara da bu gruba dahil. Dr. Andrea King’in araştırmalarına göre elektronik sigara buharı çok sayıda metal ve bilinmez kimyasal içeriyor. Bu yüzden de tehlikeli. Özetle, elektronik sigara sağlıklı değildir. Ancak bizler, elektronik sigaranın normal sigaradan sağlıklı olduğu konusunda ısrarlıyız.

elektronik-sigara-dr-mehmet-oz

Dr Mehmet Öz, Elektronik Sigara yı Tavsiye Etmiyor!

Elektronik sigaralar ağır metaller, formaldehit, Diacetyl gibi pek çok kimyasal içerseler de bunların oranı normal bir tütün ürününe göre çok daha fazladır. Dr Mehmet Öz son olarak izleyen kimsenin ve ailesinden kimsenin elektronik sigara kullanmaması yönünde izleyenleri uyarsa da bize göre elektronik sigara zararlı kimyasalların çok sayıda bulunduğu sigaradan çok daha sağlıklıdır. Ancak bu, elektronik sigaraları tamamen sağlıklı yapmaz. Pek çok bilinmeze sahip olan elektronik sigara üzerine yapılan araştırmalar ise tüm hızı ile devam etmektedir.

Video İçeriğine Buradan Ulaşabilirsiniz:

Jenerik (Program Jeneriğinin Başlığı: Elektronik Sigaralar Tehlikeli Mi?)

1.Kısım (Dr Natali Azar Ve Mehmet Öz, Elektronik Sigaralardan Söz Ediyor)

2.Kısım (Dr Oz, Kartuşlu Bir Elektronik Sigarayı Ayrıntılı Olarak İnceliyor)

3.kısım (Dr. Andrea King, Elektronik Sigara Ve Bağımlılık Konusundan Söz Ediyor. Son Olarak Dr Oz, İzleyenlerin Elektronik Sigara Kullanmamasını İstiyor)

 

Soru Sor, Cevap verelim :)

Yorum Yap